GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Tillbringare 10739011
*
nr 1073 9011
Tillbringare
+ kanna, keramik, bl. Wedgwood, kannan silvermontering, längd: 11 resp, höjd: 9, 5 cm
Kondition: en kanna med mindre nagg
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 december 2016
kl 18:33:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/12 13:45:43
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Josiah Wedgwood
Josiah Wedgwood (1730-95) ”Den moderna porslinsindustrins fader”.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
*
Tillbringare
Kondition: en kanna med mindre nagg
nr 1073 9011
Tillbringare
+ kanna, keramik, bl. Wedgwood, kannan silvermontering, längd: 11 resp, höjd: 9, 5 cm
Kondition: en kanna med mindre nagg
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 december 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/12 13:45:43 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Josiah Wedgwood
Josiah Wedgwood (1730-95) ”Den moderna porslinsindustrins fader”.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Josiah Wedgwood (1730-95) ”Den moderna porslinsindustrins fader”.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.